476094_317

شیوه مناسب تغذیه در ایام تعطیل عید نوروز

طبق اعلام سازمان جهاني بهداشت، آمار مبتلايان به چاقي و اضافه وزن در جهان از مرز يك ميليارد گذشته و تا سال ۲۰۱۵ به ۵/۱ ميليارد نفر خواهد رسيد كه بيشترين رقم افزايش چاقي مربوط به كشورهاي در حال توسعه مي‌باشد.

اضافه وزن و چاقي باعث بروز انواع بيماريهاي قلبي و تنگي رگ‌ها، پرفشاري خون، ديابت نوع ۲، بالا رفتن اسيد اوريك خون، قطع نفس و خرخر كردن هنگام خواب، ناباروري و انواع سرطان‌هاي دستگاه گوارش و ساير ارگان‌ها می شود. طبق گزارش فدراسيون جهاني قلب، اضافه وزن و چاقي احتمال اولين حمله قلبي را ۴ تا ۸ سال جلو مي‌اندازد. از طرفی چربي اضافه در بدن عملكرد مناسبي نداشته و فقط باري اضافه بر دوش افراد چاق می باشد.

بررسيها نشان مي دهد بيماريهاي مزمن از جمله چاقي، ديابت، بيماريهاي قلبي و عروقي و سرطان همگي ريشه در تغذيه ناصحيح، عادات نادرست غذایی و  دوري از فعاليت بدني دارند. بطوریکه تغيير شيوه زندگي و مصرف غذاهاي آماده همراه با انواع سس‌ها و نوشابه‌ها، كاهش مصرف سبزيجات، كاهش فعاليت‌هاي بدني، استفاده از وسايل نقليه به جاي پياده‌روي و … آمار مبتلايان به چاقي را روز به روز افزايش مي‌دهد.

بطور معمول بعضی از روزها و ماههای سال به اقتضای شرایط خاص، تغییر عادات و الگوهای غذایی را بدنبال دارد و مردم در این ایام طبق فرهنگ و سنت خود عمل می کنند. یکی از این مناسبتها ایام نوروز می باشد که بویژه در کشور ما آداب ، رسوم و سنن خاص خود را دارد. این ایام زمان مناسبی برای ملاقات اقوام و خویشان و انجام مسافرت است و خانواده ها در صدد برگزاری هر چه مفرح تر تعطيلات خود هستند در تعطیلات سال نو، بازار میهمانی و دید و بازدید رونق زیادی می یابد و به همان نسبت ممکن است تغییرات گسترده و مهمی در تغذیه و  الگوی مصرف غذايی خانوار پیش آید بطوریکه:

·         هنگام سفر ، تغييرمكان و تغيير آب و هوا باعث افزايش اشتها مي‌شود، بطوریکه  ميل به غذا خوردن زیاد شده و به اصطلاح اشتهاء باز مي‌شود.

·         مصرف مواد غذايي متنوع و مواد قندي مانند انواع شیرینی، شکلات، گز، سوهان، پشمک، آجیل و خشکبار  افزایش می یابد.

·         تحرك و فعاليت‌هاي بدني كاهش می یابد ( افراد  در خانه ميزبان مثل منزل شخصي خود فعاليت بدني ندارند و بيشتر به استراحت مي‌پردازند).

·         افراد معمولاً دراین ایام به دلیل رفت و آمد زیاد یا رفتن به مسافرت، اهمیت زیادی به غذای مصرفی خود نمی دهند و تغذیه نادرست دارند.

·         هرچه غذاي بيشتري در معرض ديد افراد باشد، مقدار بيشتري ازآن خورده مي شود.

·         در ايام تعطيل، شركت در ميهمانيهاي فراوان وضع را بدتر مي كند و رژيم غذايي افراد، دچار اختلال مي شود. براساس آداب و رسوم، در ميهمانيها صاحب خانه غذا را به عنوان يك هديه به ميهمانان ارايه مي كند و آنان نيز خود را مقيد به خوردن آن مي كنند.

·          در ایام نوروز و تعطیلات سال نو ممکن است به علت صرف غذا در رستوران و یا دعوت به میهمانی های ناهار و شام، الگوی غذایی افراد تغییر کند. غذاهایی که در میهمانی ها یا رستوران ها تهیه می شوند، معمولاً سرخ کرده ، چرب تر و پرنمک تر از غذاهای معمول خانگی هستند.

بنابراين سه عامل افزايش ميل به غذا، وجود سفره‌اي رنگين و غذاهاي چاق‌كننده و كاهش فعاليت بدن باعث افزايش وزن و چاقي در ایام نوروز خواهد شد.

پس با شروع سال نو و شکوفایی طبیعت، بسیار بجاست که در کنار برنامه ریزی کارها یک بازنگری در الگوی غذایی و عادات و رفتارهای تغذیه ای خود انجام دهید و در سال جدید فصلی نو و شکوفا را در تغذیه ی خود آغاز کنید .بنابراین توصیه می شود جهت نیل به اهداف سلامت ، کاهش وزن و اصلاح عادات غذایی مجموعه حاضر را مطالعه نموده و از اول سال جدید توصیه ها را بطور جدی در تغذیه خود بکار ببندید.

۱- برنامه غذایی:

رژيم‌هاي غذایی اصولی و صحیح که توسط متخصصین تغذیه ارائه می گردد، بايد مانند سایر زمانها در ایام نوروز و در طول سفر هم رعايت گردد. عدم رعایت رژيم غذایی و مصرف بيش از حد مواد قندي، نشاسته‌اي، چربي و … باعث افزایش وزن خواهد شد.

افراد دارای اضافه وزن و چاق بایستی علاوه بر رعايت رژيم غذايي (كاهش مصرف كربوهيدرات‌ها، مواد نشاسته‌اي و قندي و چربي و استفاده از نوشابه‌هاي سنتي مثل دوغ به جاي نوشابه‌هاي گازدار، عدم مصرف چيپس و كاهش مصرف سرخ‌كردني‌ها و مصرف کافی سبزيجات تازه و ميوه‌ها و …) براي تحرك و فعالیت بدنی روزانه برنامه‌ريزي کرده و حتي در مسافرت تحرك و ورزش را فراموش نكنند تا به كاهش وزن مناسب و ايده‌آل دست یابند.

پس با رعايت رژيم غذايي مناسب و تحرك و ورزش روزانه طی روزهای عادی، ایام نوروز و در طول سفر مي‌توانيد به وزن دلخواه خود برسيد و با داشتن تناسب اندام و وزن مناسب از سلامت جسمي و رواني بيشتری برخوردار باشيد.

۲- وعده های غذایی:

در ایام نوروز گاهی اوقات شیرینی و آجیل، جانشین ناهار یا شام می گردد و برخی از افرادی که در مصرف این تنقلات افراط می کنند به علت سیر شدن و یا ترس از چاقی، وعده های غذایی اصلی را حذف می نمایند. ولی توجه داشته باشید هر چقدر هم تنقلات حاوی ارزش تغذیه ای بالایی باشند، ولی باز نمی توانند جانشین غذای اصلی شوند. مصرف سه وعده اصلی غذایی یعنی صبحانه، ناهار و شام برای همه افراد لازم است. ولي مي توان حجم مواد غذايي وعده هاي اصلي را کم کرد، به ويژه شام که می توان آنرا بسيار مختصر ميل كرد.

صبحانه یکی از مهم ترین وعده های غذایی است، که برای سلامت و تندرستی افراد اهمیت خاصی دارد. صبحانه انرژِی لازم برای شروع فعالیت های روزانه شما را تأمین می کند. توصیه می گردد افراد صبحانه کاملی که شامل مقادیر مناسبی نان(نان سبوسدار مثل نان سنگک یا بربری)، پنیر، گردو، شیر و …است مصرف نمایند. بخاطر داشته باشید که بهتر است از خوردن کره، خامه، سرشیر تا حد امکان بپرهیزید و برای ایجاد تنوع غذایی در صبحانه از تخم مرغ، خیار، گوجه فرنگی، میوه ها و آب میوه (بمقدار مناسب در رژیم توصیه شده است) استفاده کنید. مصرف کره برای افراد چاق، افراد دچار چربی خون بالا و بیماری قلبی مضر است. مصرف مواد غذایی حاوی شکر و آرد فراوان (از قبیل مربا، نان سفید مثل باگت و لواش، چای شیرین، کیک و عسل) در صبحانه باعث افزایش ناگهانی قند خون و به دنبال آن کاهش قند خون می شود. در نتیجه هم انرژی مورد نیاز و هم رفتار شما دچار تغییرات ناگهانی می شوند، در نتیجه روز خوبی نخواهید داشت.

اگر در اين ايام به دليل ديد و بازديدها فرصتی برای پختن غذا نداريد، می توانید از غذاهاي آماده كم چرب همراه با انواع سالاد استفاده كنيد. مصرف سالاد و ميوه قبل از غذا، مصرف انرژي غذايي را كاهش می دهد.در صورتي كه علاقه خاصي به وعده هاي غذايي حجيم و بشقابهاي بزرگ داريد، براي دريافت ميزان كالري مناسب مي توانيد از حجم زيادي از مواد غذايي آب دار مانند سوپ استفاده كنيد. در سر سفره مهماني می توانید از غذاهايي مانند سينه مرغ، سالاد و يك كفگير برنج استفاده كنيد، اين روش باعث مي‌شود اولا زياد روي وزنتان تاثيرگذار نباشد، ثانيا ميزبان شما متوجه رژيم گرفتن شما نشود. ضمنا بهتر است مصرف آجيل و مغزها بمقدار متعادل و به عنوان ميان وعده مصرف گردد.

۳- آجیل و مغزها:

انواع مغزها وآجیل ( بادام، پسته، فندق، تخمه، بادام زمینی، بادام هندی، گردو و … ) موادی خوش مزه و با ارزش غذایی بالا هستند که طرفداران زیادی در بین مردم کشورمان دارند و در ایام و میهمانی های نوروز استقبال زیادی از آنها به عمل می آید بطوریکه معمولاً زینت بخش سفره ها و میهمانی های ایام نوروز می باشند. در بين مغزهاي موجود در آجيل، گردو و بادام جزو بهترينها هستند.

این مواد ارزش تغذیه ای بالایی دارند و مصرف متعادل آنها برای سلامت مفید است. ولی بیاد داشته باشید که به علت داشتن چربی زیاد، بسیار پرکالری بوده و برای افراد لاغر و کسانی که نیاز به افزایش وزن دارند، مفید هستند، ولی برای افراد دارای اضافه وزن و چاق مناسب نیستند.

در ايام نوروز بهتر است مصرف آجيل و مغزها به عنوان ميان وعده و در مقدار متعادل باشد (بهتر است انواع كم نمك را انتخاب نمائيد). افراد دچار چربی خون بالا بایستی از مصرف زیاد شیرینی جات و آجیل خودداری کنند.

۴- شيريني و شكلات :

شیرینی ها به علت دارا بودن قند زیاد، جزء مواد پر کالری هستند. زياده روي در مصرف شيريني و شكلات در ايام نوروز مانند ساير مواقع مي تواند منجر به بروز مشكلاتي براي سلامت (افزايش انرژي دريافتي و در نتيجه افزایش وزن و چاقی،  افزایش تری گلیسیرید خون،  فساد دندان ها، مشكلات گوارشي و …) شود. در افرادي كه مبتلا به قند خون و يا چربي خون بالا هستند زياده روي در مصرف باعث اختلال در وضعيت سلامت خواهد شد. از طرفی افراط در مصرف انواع شیرینی، به علت کالری بالا و افزایش قند خون، موجب احساس سیری شده و جلوی اشتها را برای صرف غذای اصلی می گیرد در حالی که اگر ناهار شما دارای برنج، گوشت، سالاد و ماست باشد، از ۴ گروه اصلی هرم غذایی استفاده کرده اید اما با مصرف شیرینی فقط از یک گروه هرم غذایی استفاده می کنید. بنابراین با مصرف شیرینی، شکلات و کاکائو مواد مغذی به میزان خیلی کمتر به بدن شما می رسد. لذا توصیه می گردد:

·         تنقلات شیرین (مثل انواع شیرینی، کیک و شکلات و  کاکائو و …) و آجیل را خیلی کم مصرف کنید و به هر مهماني كه مي‌رويد به فكر مهمانيهاي بعدي باشيد كه خواهيد رفت. (بویژه افراد دارای چربی خون بالا بایستی از مصرف زیاد شیرینی جات و آجیل خودداری کنند).

·         بهتر است به جاي قند از كشمش، توت خشك يا خرما استفاده شود. اما اگر چاق هستيد عادت كنيد كه چاي را خالي بنوشيد.

۵-  سبزیها:

در ایام نوروز معمولا به دلیل اینکه افراد، بیشتر وقت خود را در خارج از خانه سپری می کنند و یا در خانه به پذیرایی از میهمانان مشغول هستند، فرصت زیادی جهت تمیز کردن و شست و شوی سبزی ندارند و طبیعتا بعلت این تغییرات در برنامه روزانه ، مصرف سبزی و سالاد کاهش می یابد. عدم مصرف سبزی و سالاد موجب بروز یبوست می شود. به علاوه چون انواع سبزی ها، حاوی ویتامین ها و مواد معدنی ضروری برای سلامتی هستند، لذا عدم مصرف یا کمبود مصرف آنها باعث عدم رسیدن ویتامینها و مواد معدنی به بدن می شود و فرد دچار کمبود این مواد می گردد. از طرفی چون سبزی ها حاوی مقدار قابل توجهی آب هستند، از بروز کم آبی در بدن پیشگیری می نمایند.

ممکن است در اين ايام به دليل ديد و بازديدها فرصت تمیز کردن سبزی و تهیه سالاد را نداشته باشید، ولی مي توانيد براي يك هفته سبزيجات شسته شده را بطور مناسبي در يخچال نگهداري كنيد و هر روز از آنها بصورت سالاد یا سبزی استفاده نمایید. همچنین در این مواقع مصرف سبزیجاتی مثل كاهو، كرفس، هويج، انواع كلم، فلفلهاي دلمه اي، خيار و گوجه فرنگي که از دوستان هميشگي سلامت هستند و تهیه و تمیز کردن آنها آسانتر است، توصیه می گردد. ضمنا می توانید سس سالاد را خودتان با روغن زيتون، ماست، سبزيهاي خشك معطر و ادويه اي كه دوست داريد، درست كنيد.

۶- میوه ها:

میوه ها نیز مانند سبزی ها، مواد غذایی بسیار مفید و خوشمزه ای هستند که بعلت دارا بودن مقدار قابل توجهی ویتامین، املاح و آب می توانند به حفظ سلامت انسان کمک کنند. میوه ها چنانچه با پوست مصرف شوند، حاوی مقدار زیادی فیبر غذایی هستند که از بروز یبوست پیشگیری کرده و به کاهش کلسترول و سایر چربی های نامطلوب خون ، تنظیم فشار خون و حفظ سلامت قلب و عروق کمک می کنند.  فیبر موجود در سبزی ها و میوه ها سبب پیشگیری از سرطان شده و در در بیماران دیابتی، مصرف آنها موجب کنترل قندخون می شود. هر چند که افراد دیابتی بهتر است از میوه هایی استفاده کنند که قند خون را به آرامی بالا می برند.

در میهمانی های نوروزی شاید مصرف انواع میوه  نیز کاهش یابد و تنقلاتی مانند شیرینی و آجیل، جانشین آن شود. ولی توصیه می گردد تعداد میوه های ذکر شده در برنامه غذایی خود را رعایت نمایید.

۷- خشکبار:

میوه های خشک تنقلات مفیدی هستند که مقدار قابل توجهی انرژی در بدن تولید می کنند. علاوه بر آن حاوی ویتامین های گروه B ، ویتامین  A  و آهن نیز هستند. اگر این مواد غذایی، جانشین هله هوله هایی که مواد افزودنی، قند یا چربی زیادی دارند، شوند، می توانند مواد مغذی مفیدی را برای بدن فراهم کنند. همچنین از بروز یبوست نیز پیشگیری می کنند(به خصوص آلو و انجیر خشکی که برای مدتی خیس شوند).

برخی از خانواده ها در میهمانی های نوروزی با میوه های خشک مانند آلبالو خشک، برگه، قیسی، آلو، کشمش، توت خشک و امثال آن از میهمانان خود پذیرایی می کنند. بخاطر داشته باشید که میوه های خشک انرژی زیادی دارند و افراط در مصرف آنها موجب بروز چاقی می گردد. البته اگر  این مواد غذایی به علت داشتن قند(طبیعی)، اگر قبل از غذای اصلی مصرف شوند، جلوی اشتها را خواهند گرفت (همانطور که در برنامه غذایی شما توصیه شده است).

۸- سفر:

برای بسیاری از افراد مسافرت جزء جدایی ناپذیر تعطیلات نوروزی می باشد. در طی سفر معمولا دقت در نوع غذا خوردن کم شده و برنامه غذایی انسان دستخوش تغییرات زیادی می شود. به طور طبيعي در طول مسافرت اشتهاي انسان زياد مي‌شود و ميل به مصرف تنقلات و شيريني‌جات حتي چند وعده غذاي اضافي افزايش مي‌يابد و ممكن است به جاي سه وعده، پنج وعده غذا با حجم بيشتر مصرف شود، به علاوه استفاده از نوشابه‌هاي گازدار و عدم كنترل رژيم غذايي روزمره (مصرف چربي‌ها، غذاهاي آماده، سوسيس، كالباس و …) در طول سفر بيشتر شده و اغلب منجر به افزايش فشار خون، چربي خون، بالا رفتن كلسترول بد و در نهايت چاقي مي‌گردد. در ایام سفر معمولاً از شیرینی و آجیل به مقدار بیشتری استفاده می شود؛ افراط در مصرف این تنقلات می تواند، مشکلاتی در پی داشته باشد.  پس مسافرت یکی از علل شکست رژیم غذایی است.

برای اینکه از سفر خود لذت ببرید، باید انرژی کافی داشته باشید. تأمین انرژی کافی و حفظ سلامت روحی بستگی به غذایی دارد که می خورید و با یک برنامه غذایی غلط ،هم سلامت روحی و هم سلامت جسمی شما در معرض خطر قرار می گیرند.

مسافران بايد در طول مسافرت مراقب باشند تا اضافه وزن پيدا نكنند و چاق نشوند. رژيم‌هاي توصيه شده توسط متخصصان بايد در طول سفر هم رعايت گردد. چنانچه در طول سفر رژيم خود را رعايت نكنید و مواد قندي، نشاسته‌اي، چربي و … بيش از حد مصرف نمايند با افزايش وزن بيشتر از گذشته روبرو خواهید شد. با رعايت رژيم غذايي مناسب، تحرك و ورزش در سفر، تعطيلات و ايام عادي زندگي مي‌توانيد به وزن دلخواه برسيد.

ميوه ها و سبزيهايي مانند هويج، گوجه فرنگي و ساقه كرفس در طول مسافرت انتخابهای خوبی هستند، زيرا حاوي آب، املاح و ويتامينهاي مورد نياز بدن مي باشند. قبل از سفر در خانه آنها را خوب بشوييد و در ظرفهاي مناسب دربسته با خودتان ببريد.

آب مایه حیات و بهترين نوشيدني است. در طول سفر برای جلوگیری از کم آبی و یبوست مقادیر مناسبی آب بنوشید. البته بهتر است از آبهای بسته بندی شده(بطری) که سلامت آن مورد اطمینان است، استفاده کنید. در صورت  علاقه به مصرف نوشیدنیهای دیگر، بهتر است به جاي نوشابه، از دوغ كم نمك و نوشيدنيهاي كم كالري استفاده كنيد. مصرف ساندیس و نوشابه های گازدار توصیه نمی گردد. برای افرادیکه چاق نيستيد، ماء الشعير هم جایگزین خوبي می تواند باشد. براي جلوگيري از چاقي رعايت نكات زير الزامی است:

·         در زمان سفر مانند سایر مواقع به طور متناسب، متعادل و متنوع از تمام گروه های غذایی استفاده نمایند(این موضوع به نوعی در برنامه غذایی شما رعایت شده است)

·         در طول سفر روزانه متناسب با نیاز بدن تان حدود ۲ تا ۳ ليوان لبنیات كم چرب(شیر، ماست یا …) استفاده كنيد(میزان لبنیات مورد نیاز در لیست غذایی شما آورده شده است).

·         بجای مصرف غذاهای سرخ شده، از غذاهای آب پز، کبابی و تنوری استفاده نمایید.

·         به منظور جلوگیری از  یبوست، از میوه ها به عنوان میان وعده های مناسب استفاده نمایید. حتماً قبل از استفاده آن ها را خوب بشویید.

·          تا حد امکان از مصرف سوسیس و کالباس، شيريني، غذاهای چرب، سرخ شده، شیرینی ها، شکلات، خامه، چیپس و پفک و تخمه زیاد در سفر خودداری کنید.

·         در سفرها سعي كنيد كمتر از غذاهاي بیرون و رستوران‌هاي بين راهي استفاده كنيد. غذاهایی که در میهمانی ها یا رستوران ها تهیه می شوند، معمولاً سرخ کرده، چرب تر و پرنمک تر از غذاهای معمول خانگی هستند.  مصرف چنین غذاهایی علاوه بر آن که موجب چاقی می شود، فشار خون و چربی های خون را نیز افزایش می دهند و برای سلامتی بدن مفید نیست، بنابراین همراه بردن غذاهای مناسب خانگی(غذاهاي خشك مثل كتلت و كوكو يا تخم مرغ پخته و…) برای بین راه، برای شما و فرزندان تان مناسب خواهد بود.

·          روزانه حداقل نيم ساعت و حداكثر يك ساعت پياده‌روي داشته باشيد.

·          اگر سالاد در اختيار نداريد، چند عدد گوجه‌، يك لیوان ماست و يك خيار، پيش از غذا ميل كنيد تا قسمتي از معده‌تان پر شود، با اين كار از غذا خوردن بيشتر جلوگيري مي‌كنيد.

 

۹- ورزش:

معمولاً در تعطیلات نوروز، بعلت سپری شدن وقت افراد در دید و بازدیدها، میهمانیها و یا مسافرت، تحرک و فعالیت جسمی به طور محسوسی کاهش می یابد. کم تحرکی، به خصوص چنانچه با پرخوری یا بدخوری همراه باشد، می تواندبرای افراد با چربی و فشار خون بالا، اشخاص مبتلا به عوارض قلبی – عروقی و افراد چاق زیان آور و خطرناک باشد.

ورزش مكملی موثر برای رژيم غذايي جهت لاغري و كاهش وزن مي‌ باشد. روزانه يك ساعت ورزش كه بيشتر پاها را درگير نمايد مي‌تواند در كاهش وزن بسيار موثر باشد و ورزش‌هايي مانند پياده‌روي، شنا، دوچرخه، دو ثابت و درجا، واليبال و بسكتبال براي لاغري توصيه مي‌شود. (براي كوچك كردن شكم شنا و درازنشست مفيد مي‌باشد.) دستگاه دو ثابت (دوچرخه ثابت) براي كم كردن وزن اضافي و كاهش چربي‌هاي موضعي و چربي‌هاي مضر خون مفيد است.

پس همانطور که قبلا هم گفتیم افراد چاق علاوه بر رعايت رژيم غذايي بايد برنامه‌ريزي لازم براي تحرك و ورزش روزانه داشته باشند و حتي در مسافرت تحرك و ورزش را فراموش نكنند تا كاهش وزن مناسب را پيدا كنند. با رعايت رژيم غذايي مناسب و تحرك و ورزش در سفر، تعطيلات و ايام عادي زندگي مي‌توانيم به وزن دلخواه برسيم و با وزن مناسب و تناسب اندام از سلامت جسمي و رواني بيشتر برخوردار باشيم.

۱۰-آب:

آب از بروز یبوست پیشگیری می کند و با کاهش مصرف آن ، این عارضه به خصوص در کسانی که مستعد ابتلا به آن هستند، می تواند موجب ایجاد ناراحتی شود. همچنین آب جهت انجام واکنش های داخلی بدن ضروری است و برای سلامتی و شادابی پوست نیز مفید است.

در تعطیلات سال نو معمولا به علت دید و بازدید و گذراندن زمان طولانی در خارج از خانه، مصرف آب به طور چشمگیری کاهش می یابد. پس لازم است سعی کنید در طی روز آب زیادی بنوشید، به خصوص وقتی که جلوی آفتاب یا در یک محیط گرم هستید. هنگام گردش، پیاده روی، قدم زدن و مسافرت به دلیل افزایش فعالیت بدنی، نیاز به مصرف آب افزایش می یابد. بنابراین همیشه یک بطری آب همراه داشته باشد. سعی کنید روزانه حداقل ۸ لیوان آب  بنوشید، تا هم دستگاه گوارشی شما به درستی کار کند و هم سلامتی پوستتان تأمین شود.

۱۱- سفره عید و ایام نوروز:

·         شيرينيهاي نوروزي را كوچك انتخاب كنيد تا ميهمانان مبتلا به پرخوري دچار دريافت قند و چربي اضافي نشوند.

·         در ديد و بازديدهاي نوروزي با ميوه ها كه بهترين موهبتهاي الهي هستند از ميهمانان خود پذيرايي كنيد. در بين ميوه ها و مركبات سيب از پرخاصيت ترين آنهاست. خيار اگرچه پر خاصيت نيست، اما چون كالري بسيار كمي دارد و جاي ميوه را مي گيرد، براي كساني كه اضافه وزن دارند يا مراقب قند خون خود هستند بسيار مناسب است.

·         ميز پذيرايي عيد را با ميوه ها، شيرينيهاي كوچك، قطعات كوچك از ميوه هاي خشك شده يا برگه ها تزيين كنيد و از پذيرايي با شيرينيهاي تر و چرب، شكلات، شيرينيهاي بزرگ و كيك بپرهيزيد.

·         سعی کنید بر روی سفره از غذاهایی که کمتر روغن دارد یا کمتر چاق می کند، بچینید.

·         برای حفظ سلامتی میهمانان و افرادی که برای شما عزیز و محترم هستند، باید از تهیه و سرو غذاهای چرب و پر نمک و دسرهای چرب و شیرین خودداری کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *